Free Multiplying and Dividing Fractions Word Problems Worksheets
This article will show you the multiplying and dividing fractions word problems worksheets. After reading this article, you will be able to know the procedure of multiplying and dividing fractions with some fundamental word problems.
6 Free Multiplying and Dividing Fractions Word Problems Worksheets
Download the following worksheets and practice more.
There are four basic mathematical operations- addition, subtraction, multiplication, and division. Fractions are also common phenomena in mathematical operations. Multiplying and dividing fractions are quite tricky parts of math for 6th-grade or 7th-grade students.
Students should be careful when they perform this kind of calculation to solve problems. Word problems make the tricky part of the question tougher. So, have e total attentiveness while solving problems.
Read out the problems carefully and try to make out what is needed in the word problem. The attached pdf with this article will provide worksheets for the 6th-grade and 7th-grade students.
Step by Step Solution of a Word Problem for Multiplying and Dividing Fractions
With the aid of these multiplying and dividing fractions word problems worksheets pdf, our kids will be able to master fundamental mathematics quickly and actively. These methods are quite effective. These techniques ought to help your young champion create a strong foundation by teaching them the fundamentals of mathematical operation learning. Follow the detailed instructions provided below for the worksheets on word problems of multiplying and dividing fractions.
Problem:
A restaurant brought 5 ⅓ pounds of flour. They needed to spend 25 ⅔ dollars in total for buying that amount of flour. How many dollars were spent for one unit of flour?
Step 1: Point out the Fractions
In this step, point out the fractions. Here, the amount of flour is 5 ⅓ pounds and cost is 25 ⅔ dollars.
Step 2: Change the Mixed Fraction into Improper Fractions
Change the mixed fractions into improper fractions here. First, multiply the denominator by the whole number and then add the product to the numerator. You will get the improper fractions: 5 ⅓ = 16/3 and 25 ⅔ = 77/3
Step 3: Get the Unit Cost
Divide the total cost by the total amount of flour. You will find the unit cost here. Therefore, 77/3 / 16/3 After flipping, 77/3 x 3/16 = 77/16 = 4 13/16. So the unit cost is 4 13/16.
Download Free PDF Worksheet
Please download the following pdf with worksheets for 6th and 7th-grade students.
You will see every approach for solving word problems containing multiplying and dividing fractions word problems worksheets in this tutorial. I’m hoping that these activities will assist you and your children create a conducive environment for learning simple mathematical operations of multiplying and dividing fractions word problems worksheets. I hope the entire activity will be fun for your kids.
Please feel free to leave any nice remarks and recommendations for us in the comment area.
Enjoy!
Hi there! This is Souptik Roy, a graduate of the Bangladesh University of Engineering and Technology, working as a Content Developer for the You Have Got This Math project of SOFTEKO. I am a person with a curious and creative mind. After finishing my Engineering degree, I want to explore different fields. This is why I am working here as a content developer. I have a massive interest in creative content writing. When I find that someone can learn something from my articles, this gives a lot of inspiration. hopefully, you will find interest in my article, if you have a child and want to teach them math with fun.