| |

6 Free Multiplying and Dividing Fractions Word Problems Worksheets

Get 150+ Free Wroksheets!

This article will show you the multiplying and dividing fractions word problems worksheets. After reading this article, you will be able to know the procedure of multiplying and dividing fractions with some fundamental word problems. This article is suitable for grade 4 and 5 students.


6 Free Multiplying and Dividing Fractions Word Problems Worksheets

Download the following worksheets and practice more.

Free Multiplying and Dividing Fractions Word Problems Worksheets

Word Problems 1

Worksheet #1

Word Problems 2

Worksheet #2

Word Problems 3

Worksheet #3

Word Problems 4

Worksheet #4

Word Problems 5

Worksheet #5

Word Problems 6

Worksheet #6

Fractions are common phenomena in mathematical operations. Multiplying and dividing fractions are quite tricky parts of math for 4th-grade or 5th-grade students.

finding the product of multiplying and dividing fractions word problems worksheet


Step by Step Solution of a Word Problem for Multiplying and Dividing Fractions

With the aid of these multiplying and dividing fractions word problems worksheets pdf, our kids will be able to master fundamental mathematics quickly and actively. Follow the steps given below and solve the problems.

Problem:

A restaurant brought 5 ⅓ pounds of flour. They needed to spend 25 ⅔ dollars in total to buy that amount of flour. How many dollars were spent on one unit of flour?

Step 1: Point out the Fractions

In this step, point out the fractions. Here, the amount of flour is 5 ⅓ pounds and cost is 25 ⅔ dollars.

Step 2: Change the Mixed Fraction into Improper Fractions

Change the mixed fractions into improper fractions here. First, multiply the denominator by the whole number and then add the product to the numerator. You will get the improper fractions: 5 ⅓ = 16/3 and 25 ⅔ = 77/3

Step 3: Get the Unit Cost

Divide the total cost by the total amount of flour. You will find the unit cost here. Therefore, 77/3 / 16/3 After flipping, 77/3 x 3/16 = 77/16 = 4 13/16. So the unit cost is 4 13/16.

step by step procedure of solving the multiplying and dividing fractions word problems worksheets


Download Free PDF Worksheet

Please download the following pdf with worksheets for 4th and 5th-grade students.


So today, we’ve discussed multiplying and dividing fractions with multiplying and dividing fractions word problems worksheets using the concepts of interactive word problems. Download our free worksheets, and after practicing these worksheets, students will surely improve their mathematical skills and have a better understanding of multiplication and division.

Similar Posts